Za nami kolejne spotkanie konsultacyjne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka. Tym razem do siedziby Szkoły Głównej Handlowej zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnego samorządu gospodarczego oraz organizacji branżowych skupiających firmy turystyczne. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Dolnośląskiej Krakowskiej, Śląskiej, Warszawskiej oraz Wielkopolskiej Izby Turystyki, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przedstawiciele LOT-ów, oraz przedsiębiorcy zaangażowani w pracę Rady.
Głównym tematem dnia była informacja na temat warunków uzyskiwania przez przedsiębiorców z poszczególnych branż turystycznych dofinansowywania kosztów uczestnictwa w szkoleniach lub korzystania z usług doradczych rekomendowanych przez SRKT.
Józef Ratajski – Wiceprzewodniczący Rady przedstawił działania podejmowane przez SRKT w obszarze skolenia pracowników. Zaprezentował on m. In przyjęte w trzech rekomendacjach Rady kompetencje dla siedmiu kwalifikacji rynkowych.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprezentowali możliwości wsparcia szkoleń jakie Agencja oferuje przedsiębiorcom z branży turystycznej, oraz szczegółowo pokazali jak wygląda proces uzyskania dofinansowania szkoleń dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych.
Podczas dyskusji uczestnicy zgodzili się, że istnieje potrzeba realizacji szkoleń, ale główną barierą zaangażowania przedsiębiorców jest brak zaufania do realizujących je instytucji i trenerów. Jako jeden z głównych postulatów dotyczył uwzględnienia doświadczeń środowiska turystycznego w tej dziedzinie oraz dopasowania zasad szkoleń do specyfiki różnych środowisk zawodowych.
Kolejnym podnoszonym przez uczestników spotkania problemem jest niezbyt przyjazna – szczególnie z punku widzenia mikro przedsiębiorstw – procedur uzyskania dofinansowania (a w zasadzie refundacji kosztów szkolenia).
Wszyscy obecni zgodzili się, że Na stronie Rady powinien znaleść się wykaz osób mogących realizować szkolenia i treningi dla branży turystycznej.
Kolejnym tematem dnia były propozycje zacieśnienia współpracy SRKT z samorządami gospodarczymi w obszarze identyfikacji i likwidacji luk kompetencyjnych w poszczególnych branżach turystycznych.
Prof Hanna Zawistowska – przewodnicząca Rady – zaproponowała m in stworzenie platformy wymiany informacji i doświadczeń w oparciu o stronę internetową i newsletter Rady, udział środowisk lokalnych i branżowych w działaniach prowadzonych przez Radę oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw w obszarze turystycznego rynku pracy